2018 Endless Summer 6-Hour Run Results

Saturday July 28, 2018 at 9:30 AM

Greenbury Point Nature Center
265 Bullard Boulevard
Annapolis, MD 21402 United States

Race Information Page

Race Results

Solo Results

Solo Results

Overall Place Gender Place Bib Name Gender Age Laps Partial Distance Time On Course
1 1 607 Aaron Ellison Male 42 10 1.1 mi. 38.1 5:34:35
2 2 670 Benjamin Feinberg Male 36 10 37.0 5:53:31
3 3 694 Ricky Welborn Male 47 9 3.2 mi. 36.5 5:23:13
4 4 673 Peter Huntley Male 28 9 1.5 mi. 34.8 5:33:04
5 5 615 Matthew Mace Male 57 9 1.5 mi. 34.8 5:40:47
6 1 701 Genna Heaps Female 22 9 0.4 mi. 33.7 5:55:45
7 6 623 Benjamin Scheper Male 30 9 33.3 5:14:12
8 7 702 Alex Anyse Male 46 9 33.3 5:55:38
9 8 700 Lindell Servis Male 32 8 3.5 mi. 33.1 5:23:03
10 2 671 Anna Read Female 33 8 3.2 mi. 32.8 5:21:27
11 9 688 Guy Silvestri Male 45 8 3.2 mi. 32.8 5:21:53
12 3 605 Charlene Howard Female 46 8 2.1 mi. 31.7 5:37:59
13 10 705 Joshua Harriman Male 47 8 1.9 mi. 31.5 5:25:08
14 11 716 Amos Desjardin Male 36 8 1.8 mi. 31.4 4:35:17
15 4 712 Kelly Mauner Female 50 8 1.4 mi. 31.0 5:40:59
16 5 664 Sue Treacy Female 55 8 1.2 mi. 30.8 5:44:24
17 12 649 Ryan Genard Male 31 8 1.0 mi. 30.6 5:47:18
18 13 624 Tom DeKornfeld Male 65 8 0.9 mi. 30.5 5:47:52
19 14 625 Paul Aumayr Male 47 7 3.5 mi. 29.4 5:12:53
20 6 677 Virginia Mutuura Female 41 7 3.3 mi. 29.2 5:21:31
21 7 684 Malin Nemergut Female 29 7 1.8 mi. 27.7 5:19:09
22 15 685 Daniel Nemergut Male 31 7 1.8 mi. 27.7 5:19:10
23 8 698 Hazel Teal Female 67 7 1.5 mi. 27.4 5:39:34
24 9 696 Pamela Geernaert Female 50 7 1.4 mi. 27.3 5:37:11
25 16 697 Van Holson Male 16 7 1.4 mi. 27.3 5:37:17
26 10 695 Sophie Geernaert Female 15 7 1.4 mi. 27.3 5:37:26
27 11 678 Anita Ridge Female 40 7 1.1 mi. 27.0 5:42:37
28 12 629 Laura Turbe Female 50 7 1.0 mi. 26.9 5:47:20
29 17 665 Malv Campbell Male 55 7 0.8 mi. 26.7 5:48:06
30 18 682 Shenouda Ebrahim Male 39 7 0.8 mi. 26.7 5:48:25
31 19 612 Keith Evans Male 61 7 0.8 mi. 26.7 5:49:17
32 20 644 John Calabrese Male 38 7 0.5 mi. 26.4 5:49:12
33 21 689 Bryan Steinberg Male 43 7 0.3 mi. 26.2 5:35:44
34 13 703 Rachel Dunai Female 37 7 0.3 mi. 26.2 5:52:20
35 22 651 Eric McCarty Male 53 7 0.2 mi. 26.1 5:54:43
36 23 609 David Phipps Male 54 7 25.9 4:28:10
37 24 717 Justin Peake Male 38 7 25.9 5:29:25
38 14 618 Maria Shields Female 67 7 25.9 5:49:13
39 25 706 Luke Kovacs Male 37 7 25.9 5:51:36
40 26 608 Stephen Hord Male 42 7 25.9 5:54:48
41 27 681 Aleck Wong Male 42 6 3.5 mi. 25.7 5:15:36
42 28 657 Randy Reitenauer Male 52 6 2.8 mi. 25.0 5:17:59
43 29 691 Michael Roberts Male 41 6 2.7 mi. 24.9 5:19:12
44 30 630 Michael Aamold Male 38 6 1.6 mi. 23.8 5:30:38
45 31 613 Charlie Muskin Male 69 6 1.3 mi. 23.5 5:39:17
46 15 620 Karen Brown Female 38 6 1.2 mi. 23.4 5:44:13
47 32 637 Robert Bartholomew Male 54 6 1.1 mi. 23.3 4:58:06
48 16 713 Wendy Obryant Female 52 6 1.1 mi. 23.3 5:05:07
49 17 680 Lisa Gesualdo Female 48 6 1.1 mi. 23.3 5:20:47
50 33 709 Reynolds Wilson Male 46 6 22.2 3:51:26
51 18 604 Amy Zbikowski Female 39 6 22.2 4:37:48
52 34 634 David Hopkins Male 49 6 22.2 4:59:37
53 35 631 Brian Walker Male 52 6 22.2 5:09:08
54 19 683 Amy Miller Female 37 6 22.2 5:20:43
55 20 656 Liani Setyawan Female 47 6 22.2 5:24:22
56 21 645 Kelly Viands Female 40 6 22.2 5:25:10
57 22 690 Jenna Petrosky Female 40 6 22.2 5:59:49
58 23 647 Susan Buckenmaier Female 24 5 3.5 mi. 22.0 4:45:03
59 36 648 Daniel Hoffman Male 26 5 3.5 mi. 22.0 4:45:03
60 37 627 Thomas Green Male 67 5 3.3 mi. 21.8 5:00:17
61 24 679 Moca McCarty Female 47 5 2.6 mi. 21.1 5:30:03
62 25 675 Debi Smith Female 54 5 1.5 mi. 20.0 4:59:18
63 26 655 Laurel Flax Female 61 5 1.5 mi. 20.0 5:34:30
64 27 636 Cathleen Bartholomew Female 59 5 0.1 mi. 18.6 4:30:38
65 28 692 Leah Burchman Female 31 5 18.5 2:57:41
66 38 699 William Bates Male 51 5 18.5 3:20:28
67 39 662 Jesse Palmer Male 31 5 18.5 3:59:01
68 40 704 Jason Koenig Male 34 5 18.5 4:02:46
69 41 668 Shawn Lochary Male 33 5 18.5 4:15:35
70 42 715 Juan Fernando Male 54 5 18.5 4:50:56
71 29 650 Vicki Schumacher Female 47 5 18.5 5:15:27
72 43 661 Scott Re Male 47 5 18.5 5:27:52
73 44 658 Kevin Whisman Male 51 5 18.5 5:27:55
74 30 617 Kathleen Nadherny Female 47 4 2.2 mi. 17.0 3:35:04
75 31 619 Diane Gigstad Female 52 4 1.2 mi. 16.0 3:06:07
76 32 652 Heather Dickson Female 27 4 1.1 mi. 15.9 5:31:32
77 33 707 Stephanie Spring Female 28 4 14.8 2:52:32
78 45 686 Stephen Weber Male 65 4 14.8 2:59:50
79 34 621 Kira Aubrey Female 30 4 14.8 3:03:09
80 46 660 Tim Salsgier Male 35 4 14.8 3:15:45
81 35 733 Paurenia Patrick Female 46 4 14.8 4:32:41
82 36 626 Susan Noble Female 52 4 14.8 5:27:53
83 37 653 Betty Smith Female 77 4 14.8 5:36:32
84 38 611 Toks Fashola Female 54 3 2.5 mi. 13.6 4:17:04
85 47 663 Timothy Brown Male 36 3 11.1 2:16:20
86 39 635 Suzanne Manuel Female 47 3 11.1 2:30:12
87 48 714 Mark Disckson Male 63 3 11.1 3:03:38
88 49 654 Fran Twomey Male 37 3 11.1 3:26:56
89 40 674 Jeanine Mullinix Female 51 3 11.1 4:36:24
90 41 640 Heather Federici Female 40 2 7.4 1:38:33
91 42 633 Adelina Welch Female 60 1 3.7 0:42:35

Team Results

Team Results

Place Bib Name Team Division Laps Partial Lap Distance Time On Course
Team Male
1. 800 Comeback Kids Team Male 12 44.4 5:22:57
2. 792 Team Scarlett Team Male 6 22.2 3:13:48
Team Female
1. 799 Trotten Foxen Team Female 10 0.2 mi. 37.2 5:57:58
2. 796 Trudging The Road Team Female 10 37.0 5:59:13
3. 794 Team Tumblr! Team Female 9 3.5 mi. 36.8 5:22:00
Team Coed
1. 797 Mr Blister/Chub Rub Duo Team Coed 13 2.1 mi. 50.2 5:43:07
2. 793 Aged To Perfection Team Coed 11 2.3 mi. 43.0 5:43:22