Nominate your favorite Annapolis Strider!

The Awards Committee is collecting nominations for the annual awards and we want your input. If you know Striders who have had a really good year and who ran at least five Annapolis Strider races (including non-Championship series races), please nominate them. The awards, criteria, and previous honorees can be found by going to Annual Awards. Email nomination forms to Kim Burke by Friday December 23, 2016. Incomplete submissions will not be accepted.

PLEASE NOTE: Volunteering is a part of the awards requirement. If your nominee has not volunteered with the Annapolis Striders they are not eligible for an award.

2005 Annual Awards

Strider of the Year Ron Bowman
Male Runner of the Year Tom Hattar
Female Runner of the Year Holly Marcum
Most Improved Male (tie) Tom Johnson and Josh Dorsey
Most Improved Female Jane Meyer
Male Masters Mike Cunningham
Female Masters Jill Hargis
Male Grandmasters John Kirkpatrick
Female Grandmasters Meredith Bonta
Male Ultra Runner of the Year Ham Tyler
Female Ultra Runner of the Year Maureen Rohrs
Junior Strider of the Year Brenton Edwards
Volunteer of the Year John Curley

2006 Annual Awards

Strider of the Year Melissa Currence
Male Runner of the Year Bob Cawood
Female Runner of the Year Sheryl Kline
Volunteer of the Year Ardis and Arnie Henderson
Male Masters Bob Biddle
Female Masters Laurel Bell
Male Grandmasters Wilhelm Anderson
Female Grandmasters Maria Shields
Most Improved Male Reggie Haseltine
Most Improved Female Kathy Hanson
Junior Strider of the Year David Traher
Ultra Runner of the Year Jim LeClare

2007 Annual Awards

Strider of the Year Susan Zevin
Male Runner of the Year Robert Tisch
Female Runner of the Year Amanda Beal
Volunteer of the Year Susan Noble
Male Masters James Fitch
Female Masters Margie Boyd
Male Grandmasters Dan Masterson
Female Grandmasters Patricia Snodgrass
Most Improved Male Christian Zazzali
Most Improved Female Elise Velade
Male Junior Strider of the Year Nathan Udell
Male Ultra Runner of the Year Charlie Muskin
Purple Heart Award Chris Beard
Ben Moore Memorial Lifetime Achievement Award Brad Chapman

2008 Annual Awards

Strider of the Year John Curley
Male Runner of the Year Matt Fortin
Female Runner of the Year Claudia Ducker
Most Improved Male Joshua Harriman
Most Improved Female Roxanne Hatcher
Masters Male Runner of the Year Jeff Carlson
Masters Female Runner of the Year Sheryl Kline
Grand Masters Male Runner of the Year Arnie Henderson
Grand Masters Female Runner of the Year Mary Lang
Junior Strider of the Year Rebecca Hollamon
Junior Strider of the Year Cody Wayne Vernon
Volunteer of the Year Neal Hinkle
Male Ultra Runner of the Year William Allen
Purple Heart Award Don Snodgrass
Ben Moore Memorial Lifetime Achievement Award Tom Bradford

2009 Annual Awards

Strider of the Year Bob Cawood
Male Runner of the Year Gene Severtson
Female Runner of the Year Katherine Wrenn
Most Improved Male Perry Rapp
Most Improved Female Lisa Combs
Masters Male Runner of the Year Derek Ammons
Masters Female Runner of the Year Cheryl Gilman
Grand Masters Male Runner of the Year Tom DeKornfeld
Grand Masters Female Runner of the Year June Schneider
Junior Strider of the Year-Female Avery Cunningham
Junior Strider of the Year-Male Ryan Forsyth
Volunteer of the Year Donna Cogle
Male Ultra Runner of the Year Hamilton Tyler
Female Ultra Runner of the Year Lara Mish
Purple Heart Award Don Higdon
Ben Moore Memorial Lifetime Achievement Award Evan Thomas

2010 Annual Awards

Strider of the Year Tom DeKornfeld
Volunteer of the Year Susan Noble
Male Runner of the Year Jeffrey Spencer
Female Runner of the Year Marie Holt
Most Improved Male Eric Grevin
Most Improved Female Trish Cunningham
Masters Male Runner of the Year Dave Phipps
Masters Female Runner of the Year Sheryl Kline
Grand Masters Male Runner of the Year Mike Higgins
Grand Masters Female Runner of the Year Nina Fisher
Junior Strider of the Year-Male Sam Phipps
Junior Strider of the Year-Female Avery Cunningham
Male Ultra Runner of the Year Hamilton Tyler
Female Ultra Runner of the Year Claudia Ducker
Phoenix Award Valerie Stocksdale
Ben Moore Memorial Lifetime Achievement Award Dick Hillman

2011 Annual Awards

Award Winner
Strider of the Year Will Myers
Volunteer of Year Neal Hinkle
Male Runner of the Year Karsten Brown
Female Runner of the Year Candice Dickson
Male Masters Runner of the Year Perry Rapp
Female Masters Runner of the Year Tricia Cunningham
Male Grandmaster Runner of the Year Matthew Mace
Female Grandmaster Runner of the Year Jill Hargis
Male Ultra Runner of the Year Mosi Smith
Female Ultra Runner of the Year Maria Shields
Female Ultra Runner of the Year Mary Lang
Most Improved Male Runner of the Year Rick Aulbach
Most Improved Female Runner of the Year Brenda Norman
Junior Strider Male Runner of the Year Andrew Forsyth
Junior Strider Female Runner of the Year Jennifer O’Brien
Phoenix Award Jon Sherbun
Ben Moore Award N/A

2012 Annual Awards

Award Winner
Strider of the Year Tom Dekornfeld
Male Runner of the Year Jeff Spencer
Female Runner of the Year Priti Bhansali
Male Masters Runner of the Year Josh Harriman
Female Masters Runner of the Year Dawn Pattarini
Male Grandmasters Runner of the Year Mitch Keiler
Female Grandmasters Runner of the Year Rosemary Smith
Male Junior Strider of the Year William Grevin
Female Junior Strider of the Year Maria Coffin
Male Ultra Runner of the Year Mosi Smith
Female Ultra Runner of the Year Maria Shields
Most Improved Runner of the Year Hope Harris
Ben Moore Award Neal Hinkle
The Phoenix Charlie Muskin
Volunteer of the Year Jon Valentine