Previous Awards Honorees

2005

Strider of the YearRon Bowman
Male Runner of the YearTom Hattar
Female Runner of the YearHolly Marcum
Most Improved Male (tie)Tom Johnson and Josh Dorsey
Most Improved FemaleJane Meyer
Male MastersMike Cunningham
Female MastersJill Hargis
Male GrandmastersJohn Kirkpatrick
Female GrandmastersMeredith Bonta
Male Ultra Runner of the YearHam Tyler
Female Ultra Runner of the YearMaureen Rohrs
Junior Strider of the YearBrenton Edwards
Volunteer of the YearJohn Curley

2006

Strider of the YearMelissa Currence
Male Runner of the YearBob Cawood
Female Runner of the YearSheryl Kline
Volunteer of the YearArdis and Arnie Henderson
Male MastersBob Biddle
Female MastersLaurel Bell
Male GrandmastersWilhelm Anderson
Female GrandmastersMaria Shields
Most Improved MaleReggie Haseltine
Most Improved FemaleKathy Hanson
Junior Strider of the YearDavid Traher
Ultra Runner of the YearJim LeClare

2007

Strider of the YearSusan Zevin
Male Runner of the YearRobert Tisch
Female Runner of the YearAmanda Beal
Volunteer of the YearSusan Noble
Male MastersJames Fitch
Female MastersMargie Boyd
Male GrandmastersDan Masterson
Female GrandmastersPatricia Snodgrass
Most Improved MaleChristian Zazzali
Most Improved FemaleElise Velade
Male Junior Strider of the YearNathan Udell
Male Ultra Runner of the YearCharlie Muskin
Purple Heart AwardChris Beard
Ben Moore Memorial Lifetime Achievement AwardBrad Chapman

2008

Strider of the YearJohn Curley
Male Runner of the YearMatt Fortin
Female Runner of the YearClaudia Ducker
Most Improved MaleJoshua Harriman
Most Improved FemaleRoxanne Hatcher
Masters Male Runner of the YearJeff Carlson
Masters Female Runner of the YearSheryl Kline
Grand Masters Male Runner of the YearArnie Henderson
Grand Masters Female Runner of the YearMary Lang
Junior Strider of the YearRebecca Hollamon
Junior Strider of the YearCody Wayne Vernon
Volunteer of the YearNeal Hinkle
Male Ultra Runner of the YearWilliam Allen
Purple Heart AwardDon Snodgrass
Ben Moore Memorial Lifetime Achievement AwardTom Bradford

2009

Strider of the YearBob Cawood
Male Runner of the YearGene Severtson
Female Runner of the YearKatherine Wrenn
Most Improved MalePerry Rapp
Most Improved FemaleLisa Combs
Masters Male Runner of the YearDerek Ammons
Masters Female Runner of the YearCheryl Gilman
Grand Masters Male Runner of the YearTom DeKornfeld
Grand Masters Female Runner of the YearJune Schneider
Junior Strider of the Year-FemaleAvery Cunningham
Junior Strider of the Year-MaleRyan Forsyth
Volunteer of the YearDonna Cogle
Male Ultra Runner of the YearHamilton Tyler
Female Ultra Runner of the YearLara Mish
Purple Heart AwardDon Higdon
Ben Moore Memorial Lifetime Achievement AwardEvan Thomas

2010

Strider of the YearTom DeKornfeld
Volunteer of the YearSusan Noble
Male Runner of the YearJeffrey Spencer
Female Runner of the YearMarie Holt
Most Improved MaleEric Grevin
Most Improved FemaleTrish Cunningham
Masters Male Runner of the YearDave Phipps
Masters Female Runner of the YearSheryl Kline
Grand Masters Male Runner of the YearMike Higgins
Grand Masters Female Runner of the YearNina Fisher
Junior Strider of the Year-MaleSam Phipps
Junior Strider of the Year-FemaleAvery Cunningham
Male Ultra Runner of the YearHamilton Tyler
Female Ultra Runner of the YearClaudia Ducker
Phoenix AwardValerie Stocksdale
Ben Moore Memorial Lifetime Achievement AwardDick Hillman

2011

Strider of the YearWill Myers
Volunteer of YearNeal Hinkle
Male Runner of the YearKarsten Brown
Female Runner of the YearCandice Dickson
Male Masters Runner of the YearPerry Rapp
Female Masters Runner of the YearTricia Cunningham
Male Grandmaster Runner of the YearMatthew Mace
Female Grandmaster Runner of the YearJill Hargis
Male Ultra Runner of the YearMosi Smith
Female Ultra Runner of the YearMaria Shields
Female Ultra Runner of the YearMary Lang
Most Improved Male Runner of the YearRick Aulbach
Most Improved Female Runner of the YearBrenda Norman
Junior Strider Male Runner of the YearAndrew Forsyth
Junior Strider Female Runner of the YearJennifer O’Brien
Phoenix AwardJon Sherbun

2012

Strider of the YearTom Dekornfeld
Male Runner of the YearJeff Spencer
Female Runner of the YearPriti Bhansali
Male Masters Runner of the YearJosh Harriman
Female Masters Runner of the YearDawn Pattarini
Male Grandmasters Runner of the YearMitch Keiler
Female Grandmasters Runner of the YearRosemary Smith
Male Junior Strider of the YearWilliam Grevin
Female Junior Strider of the YearMaria Coffin
Male Ultra Runner of the YearMosi Smith
Female Ultra Runner of the YearMaria Shields
Most Improved Runner of the YearHope Harris
Ben Moore AwardNeal Hinkle
The PhoenixCharlie Muskin
Volunteer of the YearJon Valentine

2013

Strider of the YearBob Cawood
Male Runner of the YearBen Waite/ Gene Severtson
Female Runner of the YearCandice Rhine
Male Masters Runner of the YearPerry Rapp/David Phipps
Female Masters Runner of the YearDawn Pattarini
Male Grandmasters Runner of the YearJim Anderson
Female Grandmasters Runner of the YearTrish Cunningham
Male Junior Strider of the YearMartin Shpuntoff
Female Junior Strider of the YearAvery Cunningham
Male Ultra Runner of the YearJim Wilson
Female Ultra Runner of the YearMaria Shields
Most Improved Runner of the YearKim Burke
Volunteer of the YearSusan Noble
Supportive SpousePatti Heisman

2014

Strider of the YearJohn Curley
Male Runner of the YearBrandon Demers
Female Runner of the YearCheri Kircher
Male Masters Runner of the YearBrian Robinson
Female Masters Runner of the YearKim Burke
Male Grandmasters Runner of the YearDave Phipps
Female Grandmasters Runner of the YearKathy Hennes
Male Junior Strider of the YearWilliam Grevin
Female Junior Strider of the YearAshley Kulikowski
Male Ultra Runner of the YearTom DeKornfeld
Female Ultra Runner of the YearClaudia Ducker
Most Improved Runner of the YearMichelle Klein
Ben Moore Lifetime Achievment AwardMatt Mace
The Phoenix AwardDon Higdon
Volunteer of the YearKaren Geiser

2015

Strider of the YearKaren Geiser
Male Runner of the YearJeloni Moore
Female Runner of the YearAmy Zbikowski
Male Masters Runner of the YearKarsten Brown
Female Masters Runner of the YearCris Eck
Male Grandmasters Runner of the YearPeter Tango
Female Grandmasters Runner of the YearMarie Friedland
Female Junior Strider of the YearGeorgia Furbish
Male Ultra Runner of the YearTom DeKornfeld
Female Ultra Runner of the YearKim Burke
Most Improved Runner of the YearDebbie Dirks
Ben Moore Lifetime Achievment AwardDan Symancyk
Volunteer of the YearRoss Heisman

2016

Strider of the YearRoss Heisman
Male Runner of the YearAntonio Abadia
Female Runner of the YearPeggy Vail
Male Ultra Runner of the YearJimmy Wilson
Female Ultra Runner of the YearAmy Zbikowski
Most Improved Runner of the YearLisa Zamostny
Phoenix AwardLarry Puglisi
Ben Moore Lifetime Achievment AwardAl Stoutt, Bob Burash, Mervin “Whitey” Gross
Volunteer of the YearDonna Cogle, Tim Hella

2017

Strider of the YearSusan Noble
Female Runner of the YearKathryn Howser
Male Runner of the YearCasey Rayburg
Martin Shpuntoff
Ultra Runner of the YearDave Phipps
Junior Strider of the YearZack Bamford
Most Improved Male Runner of the YearRobert Smith
Most Improved Female Runner of the YearJackie Bremer
Volunteer of the YearJill Monroe

2018

Strider of the YearKarsten Brown
Female Runner of the YearCarol Wesolowski
Male Runner of the YearLee Crumbaugh
Ultra Runner of the YearDave Phipps
Junior Striders of the YearAlyssa & Katherine Dangel
Most Improved Male Runner of the YearPete Quinn
Phoenix AwardMark Hamilton
Volunteer of the YearPaul Thorn

2019

Strider of the YearRobert Smith
Female Runner of the YearNicole Dawson
Male Runner of the YearChris Kaplan
Ultra Runner of the YearBob Cawood
Most Improved Male Runner of the YearStephen Hord
Volunteer of the YearDavid Dold

Attention Members: Join the Annapolis Striders team for the RRCA Club Challenge!

42ND ANNUAL RRCA CLUB CHALLENGE 10M

8:00am Sunday, February 27th, 2022

Howard Community College in Columbia, Maryland

Represent the Annapolis Striders in the RRCA Club Challenge! This is a race EXCLUSIVE to RRCA running clubs (such as the Annapolis Striders) in Maryland and Washington, D.C. and NOT open to the general public. The fastest runners from our club in each team event contribute to scoring. Events include overall men/women/co-ed, Under 40 men/women, Masters men/women, Grand Masters men/women as well as overall individual awards.

You MUST be a registered member of the Annapolis Striders to join our team. The code to access the Annapolis Striders team registration is available in the next E-Streak or by emailing casey@annapolisstriders.org. Use the link below to register. Registration closes February 13th.

RRCA CLUB CHALLENGE 10M

Arrive early (6:45am – 7:40am) for bib pick up and a team photo (7:30am). This is our chance to show Maryland and the District which team is the fastest. For any questions email our team captain casey@annapolisstriders.org.

Please volunteer!

If you aren’t able to participate, please consider volunteering. Sign up here.